301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Ocak 2021 - Çarşamba 20:38
 
ALİ BABACAN: ‘CUMHURBAŞKANI ADAYININ PARLAMENTER SISTEME GEÇIŞ TAAHHÜDÜ VERMESI LAZIM’
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Habertürk TV’de Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programının konuğu olarak soruları yanıtladı. Babacan konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
Gündem Haberi


‘Zulme uğrayanlar zulmedene dönüştü, dedim’

“Kongre konuşmamda 1980 darbesinden başlıyorum. Arkasından 1990’lı yıllar, 28 Şubat süreci ve kendi kız kardeşimi örnek veriyorum. Daha sonra da diyorum ki, hani ilk defa zulüm gören, zamanında zulme uğramış insanlar devlet gücünü ele geçirince başkalarına zulüm etmeye başlıyor. Zamanında zulme uğramış ve o zulme bir isyan olarak ortaya çıkmış bir siyasi hareket, fakat dönüyor, dolaşıyor kendisi zulüm eden haline dönüyor. Buna dikkat çektiğim bir konuşma. Fakat o anda benim kız kardeşim de salondaydı ve normalde hiç yapmadığım, başıma hiç gelmeyen bir iş. Herhalde biraz yorgunluk, biraz duygusallık karıştı öyle bir 40 saniyelik bir konuşmaya ara vermek zorunda kaldım.”

 

‘Kadınlara ve tercihlerine saygı duymak lazım’

“Her dönemin mağdurları, zulme uğrayanları oldu. Şu anda Türkiye’de benim özgürlüklerime hiç dokunulmadı, ben her türlü hakkımı doyasıya yaşadım, hayatım boyunca hiç hak ihlaline uğradım diyecek yoktur. İşte şu kadın cinayetleri bakın mesela, yazıktır günahtır… Yani şu son bir haftadır tartışmalara bakın. İnanın insan üzülüyor. Birisi çıkıyor yok ‘vitrin mankeni’ diyor, öbürü diyor vay öyle bir yargıç olursa ben onun kararına güvenmem diyor. Kadınların tercihine saygı duymak lazım, kadınlara herkesin saygı duyması lazım.”

 

‘Boğaziçi’nin kapısına kelepçe vurdular, çünkü biat istiyorlar’

“Boğaziçi Üniversitesi’nin kapısında kelepçe var düşünebiliyor musunuz? Çünkü niye? Eğer bir kurum varsa, o kurum ya biat edecek, ya tamamen emrinde olacak ya da kapanacak, ezilecek, sıradanlaştırılacak, yönetim zihniyeti böyle. Böyle bir yönetim zihniyetinin olduğu ülkede toparlanma bekleyemezsiniz, düzelme bekleyemezsiniz.

En başarılı insanları bu ülkenin kendi geleceğini şu anda yurt dışında, başka ülkelerde kurmaya hazırlanıyor, bir kısmı zaten gitti. Yani anne babaların yüzde 70-80’i imkan olsa ben çocuğumu yurt dışında okuturum diyor. Gençler, imkanım olsa giderim başka ülkede çalışırım diyor.“

 

‘Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş süreci gerekiyor’

“Mutlaka bir geçiş süreci gerekiyor. Parlamenter sistem istediğini söyleyen siyasi partilerin ve cumhurbaşkanı adaylarının geçiş süreciyle ilgili de açık taahhütlere girmeleri gerekiyor. Ne kadarlık bir süre olacak? Ve nasıl başlayacak, hangi kademelerden geçecek ve yeni sistem nasıl, hangi tarihte oluşacak? Seçim artı X süre, yani bu süre 180 gün müdür, 360 mıdır, 2 yıl mıdır nedir? Ama bunun tanımlanması lazım, çok açık taahhütlerde bulunulması lazım. Yani ben parlamenter sistem istiyorum ve cumhurbaşkanı adayıyım diye ortaya çıkan kişinin bir dakika ama yani parlamenter sisteme nasıl geçeceksin bunu bir anlat bakalım, yani bunun mutlaka ortaya konması lazım, aksi halde ilelebet geçilmez ben söyleyeyim. Bu gücü bir kere eline geçiren bir daha vermez. Ben bize ziyarete gelen bütün genel başkanlara bunun mutlaka gerekli olduğunu anlattım. Dedim biz çalışıyoruz.”

 

‘Yapmayacakları bir şey varsa, o da hukuk reformu’

“Bu sistemin 2023 Haziran’ına kadar dayanmasını zor görüyorum açıkçası. Erken seçim yapmak cumhurbaşkanı tarafından tercih edilebilir, çünkü bir dönem daha hak kazanıyor biliyorsunuz. Şimdi yeni bir şeyler deniyorlar, tekrar reform demeye başladılar, hani ekonomi dibe vurunca bir ekip değişikliği yaptılar, işte bol bol ağızlarından reform kelimesi çıkıyor bu ara, bunun sonuçlarını, pandeminin etkisinin biraz azalmasını ve ekonomideki en azından bu yeni isimlerin ne yapıp, ne yapamayacaklarını görmeyi beklerler diye ben tahmin ediyorum. Ama ne olursa olsun sonuç olmayacak, yani çünkü şu andaki yönetim farklı alanlarda U dönüşü yapabilir, farklı alanlarda pragmatik davranabilir, zikzaklar yapar ama, yapmayacakları bir şey varsa o da hukuk reformu, böyle bir şey olmaz. Çünkü güçler ayrımına inanan ya da yargının bağımsızlığına inanan bir yönetim zihniyeti yok. Ekonomik problemler de, özgürlük sorunumuz da, adalet sorunumuz da hiçbirisi çözülmez.”

 

‘Kürt sorunu hızla büyüyor’

“Kürt sorunu tekrar büyüyor, hızla büyüyor. Alevi vatandaşlarımıza çok ciddi hak ihlalleri var. Şimdi hem ekonomik zorluklar hem yoksulluk hem de hak ihlallerini bir araya getirdiğinizde bu ülkenin bekasıyla ilgili çok dikkat etmemiz gerekiyor. Hele o siyasi üslup; ’haysiyetsizler, haysiyetsizler’ diye, ‘defolun, defolun’ diye bağırıyorlar. Eğer bu ülkenin gerçekten siyasi birliğini önemsiyorsak, toprak bütünlüğünü önemsiyorsak şu anki iktidarın kafasıyla olmaz.

 

‘Ülkenin birliğini Bahçeli mi sağlayacak?’

“İktidarın ortaklarına bakın Allah aşkına, bir yandan Bahçeli, bir yandan Perinçek. Bunlar mı ülkenin birliğini, bütünlüğünü sağlayacak? Bunlar mı bu ülkenin vatandaşlarını kaynaştıracak? Bunlar tamamen taraflı ve kutuplaştırma üzerinde çizgi izleyen siyasi kişilikler. AK Parti’yi de o tarafa doğru çekiyorlar, yani Cumhurbaşkanını da o tarafa doğru çekiyorlar. Ülkenin belli bir kesimini tamamen sistemin dışında bırakan, tamamen öteleyen bir yönetim anlayışıyla karşı karşıyayız. Oysa bu ülkenin vatandaşlarının insan olmaktan doğan haklarını doyasıya yaşaması lazım. Bu ülkenin birliğini, bütünlüğünü ancak böyle sağlayabiliriz.”

 

‘Bakanlığımda bağımsız kurumlara asla müdahale ettirmedim’

“Bakan olduğum dönemde bağımsız kurumlara asla müdahale olmadı. Merkez Bankası’na, TÜİK’e, BDDK’ya, SPK’ya, asla! Tabii ki yasal çerçeveyi çizdik, gerekirse kanunları Meclis’ten çıkarttık, kuralları oturduk belirledik. Ama yasal çerçevede ilkeler-kurallar belirlendikten sonra tamamen o kuruluşlarımız bağımsız hareket etti. Yani benim yargının bağımsızlığıyla ilgili söylediklerim sadece lafta değil, devlet sorumluluğu üstlendiğim dönemde fiilen ekonomi alanındaki bağımsız kuruluşlarda uyguladığım bir gerçek. Kendi irademde, kendi kontrol alanımdaki bağımsız kurumların ve kurulların çalışmalarına ben asla müsaade etmedim, başkalarını da dokundurmamak için de büyük mücadele verdim. Merkez Bankası’na son güne kadar kendimi attım ortaya, dedim ancak benim ölü bedenimi çiğneyip ondan sonra dokunabilirsiniz Merkez Bankası’na diye ve son güne kadar dokundurtmadım. Ama ben ayrıldıktan hemen sonra ne hale geldi görüyorsunuz, yani bağımsızlık artık bitti.”

 

‘Berat Albayrak kayboldu, kaybın hesabını veren yok’

“Berat Albayrak’ın istifası çok sıra dışı bir şey, yani devlet adabında böyle bir şey yok, yani ortadan kayboldu. Yani bu ülkenin Hazine’sinin borcu o dönemde, yani partili Cumhurbaşkanı, artı akraba Bakan döneminde bu ülkenin Hazine’sinin borcu 2’ye katlamış, Merkez Bankası’nın yedek akçeleri sıfırlanmış, Merkez Bankası’nın dövizleri eksi 48 milyara düşmüş, bunun hesabını veren yok. Yani bir Bakan ortadan kayboldu, sanki sorumluluk buharlaştı gibi, hiç bunlar olmamış gibi şu anda, ben hayret ediyorum doğrusu. Ve devir-teslime gelmedi bakın, Eğer anlınızın akıyla dosdoğru yaptıysanız işinizi, şerefinizle aldığınız görevi şerefinizle teslim ederseniz, devlet adabı bunu gerektirir.”

Kaynak: (AYG) - Adıyaman'da Yenigün Gazetesi Editör: Tayfun Güzel
 
Etiketler: ALİ, BABACAN:, ‘CUMHURBAŞKANI, ADAYININ, PARLAMENTER, SISTEME, GEÇIŞ, TAAHHÜDÜ, VERMESI, LAZIM’,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
MİLLETVEKİLİ TUTDERE: ADIYAMAN HALKI YENİ VALİLİK ÖNÜNE FARKLI SEVİYELİ KAVŞAK İSTİYOR!
GÖLBAŞI BELEDİYESİ TRAFİK SORUNUNA NEŞTER VURUYOR
KILINÇ, BELEDİYE BORCUNUN SIFIRLANDIĞINI AÇIKLADI
TEMİZLİK PERSONELİ ADIYAMAN BELEDİYESİ’NİN 2020 YILININ EN BAŞARILI BİRİMİ OLDU
AYDIN: “ADIYAMAN EMİN ELLERDE”
TARİHİ PROJENİN İHALESİ YAPILDI
HACI MUSA TÜRBESİ BAKIMSIZLIKTAN DOLAYI YIKILMA RİSKİ İLE KARŞI KARŞIYA
4 ÇOCUK BABASI, ÇAYCILIK YAPAN ŞAHIS CANINA KIYDI
ATSO’DAN UZAKTAN EĞİTİME TABLET DESTEĞİ
MİLLETVEKİLİ YAKUP TAŞ GENÇ YAZARI TEBRİK ETTİ
HAYIRSEVER ERDEMOĞLU AİLESİ’NDEN UZAKTAN EĞİTİME 500 ADET TABLET DESTEĞİ
ADIYAMAN'DA TOPRAĞA GÖMÜLÜ GIDA MADDELERİ BULUNDU.
MİLLETVEKİLİ TUTDERE TÜTÜN KOOPERATİFLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİĞİ VE KOOPERATİF SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ
ADIYAMAN ESKRİM SPORUNUN MERKEZİ
CADDE VE SOKAKLAR BOŞ KALDI
ZİRAAT ODASI BAŞKANI ŞAHAN: “TÜTÜN ÜRETİCİLERİMİZ RAHATLADI”
ADIYAMAN'DA 13 KİŞİ KARBONMONOKSİT GAZINDAN ETKİLENDİ
MİLLETVEKİLİ TUTDERE MİLLİ EĞİTİM BAKANINDAN OKUL İSTEDİ!
"UYUMSUZ" VE "MELEK” RAFLARDAKİ YERİNİ ALDI
ADIYAMAN'DA SOBADAN ZEHİRLENEN YAŞLI ÇİFT HAYATINI KAYBETTİ
PTT BAŞMÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNDE BOMBA PANİĞİ
SAĞLIK ÇALIŞANLARINA EL EMEĞİ GÖZ NURU HEDİYELER
AHMET AYDIN 2020 YILINI DEĞERLENDİRDİ
BAŞKAN KILINÇ, RESTORASYON ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEDİ
BAŞKAN DOĞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADI
KOCA’DAN KDV AÇIKLAMASI
ARTIK MOLOZLAR RASTGELE DÖKÜLEMEYECEK!
ADIYAMAN BELEDİYESİ'NİN ONLİNE ETKİNLİKLERİ DOLU DOLU GEÇİYOR
PİKAP İLE MOTOSİKLET ÇARPIŞTI
ADIYAMAN HEYETİNİN ANKARA'DA TEMASLARI DEVAM EDİYOR
ADIYAMAN'DA TRAFİK DÜZENLEME ÇALIŞMASI
JANDARMA'DAN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULAMASI
ADIYAMAN 1954 SPOR- KARBEL KARAKÖPRÜ BELEDİYE SPOR: 0-0
EVDEN 40 BİN TL'LİK ALTIN ÇALINDI
ÇELİK: “179 BİN 173 VATANDAŞIMIZA ULAŞTIK”
ADIYAMAN BELEDİYESİ, DUMLUPINAR CADDESİNİ TRAFİĞE AÇMAYA HAZIRLANIYOR
CHP ADIYAMAN İL BAŞKANI BİNZET, İŞSİZLİK RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ
DUR İKAZLARINA UYMAYAN ARAÇ KOVALAMACA SONUCU YAKALANDI
KARDEŞLER ARASINDA ARAZİ KAVGASI: 4 YARALI
GÖLBAŞI'NDA DEZENFEKTE ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR
En Son Eklenenler
MUSALLA VE MARA MAHALLELERİNDEKİ KENTSEL DÖNÜŞÜM İHALESİ İPTAL Mİ OLACAK?
İZCİ, ÖZ SAĞLIK-İŞ BAŞKANLIĞI'NA ATANDI
ADIYAMAN BELEDİYESİ'NDE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI
ADIYAMAN'DA 43 KÖYE ULAŞIM SAĞLANAMIYOR
VALİLİKTEN AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE MALZEME DESTEĞİ
YİNE BİZ VESİLE OLDUK, İHTİYAÇ SAHİBİNE TEKERLEKLİ SANDALYESİ TESLİM EDİLDİ
2021 YILI BİRİNCİ İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI VALİ MAHMUT ÇUHADAR BAŞKANLIĞINDA YAPILDI
GÖLBAŞI İLÇESİNDE KAR TEMİZLİĞİ
TUZ HANINDA SONA GELİNDİ
AMBULANS FİLOSUNA 8 YENİ AMBULANS KATILDI
ÖZEL İDARE BÜTÜN EKİPLERİYLE ADIYAMAN GENELİNDE KAR MÜCADELESİ YAPIYOR
GELECEK PARTİSİ ADIYAMAN TEŞKİLATINDAN DARP OLAYINA KINAMA
KOCA’DAN KDV AÇIKLAMASI
MİLLETVEKİLİ TUTDERE: ADIYAMAN HALKI YENİ VALİLİK ÖNÜNE FARKLI SEVİYELİ KAVŞAK İSTİYOR!
HACI MUSA TÜRBESİ BAKIMSIZLIKTAN DOLAYI YIKILMA RİSKİ İLE KARŞI KARŞIYA
CHP ADIYAMAN İL BAŞKANI BİNZET, İŞSİZLİK RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ
ÇELİK: “179 BİN 173 VATANDAŞIMIZA ULAŞTIK”
AK PARTİ İL KONGRESİ 18 OCAK'TA
KILINÇ, BELEDİYE BORCUNUN SIFIRLANDIĞINI AÇIKLADI
BAŞKAN DOĞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADI
ALİ BABACAN: ‘CUMHURBAŞKANI ADAYININ PARLAMENTER SISTEME GEÇIŞ TAAHHÜDÜ VERMESI LAZIM’
BAŞKAN KILINÇ, AK PARTİLİ YÖNETİCİLERLE ESNAFI ZİYARET ETTİ
ADIYAMAN 1954 SPOR- KARBEL KARAKÖPRÜ BELEDİYE SPOR: 0-0
ADIYAMAN'DA TOPRAĞA GÖMÜLÜ GIDA MADDELERİ BULUNDU.
ATSO İLE HALKBANK ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI
EVDEN 40 BİN TL'LİK ALTIN ÇALINDI
SAĞLIK ÇALIŞANLARINA EL EMEĞİ GÖZ NURU HEDİYELER
ARTIK MOLOZLAR RASTGELE DÖKÜLEMEYECEK!
ZİRAAT ODASI BAŞKANI ŞAHAN: “TÜTÜN ÜRETİCİLERİMİZ RAHATLADI”
SEMT SAHALARI TAMAMLANIYOR
MİLLETVEKİLİ TUTDERE TÜTÜN KOOPERATİFLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİĞİ VE KOOPERATİF SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ
JANDARMADAN UYUŞTURUCU, SİLAH VE TARİHİ ESER OPERASYONU
ADIYAMAN BELEDİYESİ, DUMLUPINAR CADDESİNİ TRAFİĞE AÇMAYA HAZIRLANIYOR
SEYİR HALİNDEKİ MOTOSİKLET DEVRİLDİ: 2 YARALI
DUR İKAZLARINA UYMAYAN ARAÇ KOVALAMACA SONUCU YAKALANDI
GÖLBAŞI'NDA DEZENFEKTE ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR
ADIYAMAN'DA YABANCI UYRUKLU GRUP KAVGA ETTİ
PİKAP İLE MOTOSİKLET ÇARPIŞTI
YABAN HAYVANLARINA YEM BIRAKILDI
MİLLETVEKİLİ TUTDERE MİLLİ EĞİTİM BAKANINDAN OKUL İSTEDİ!
Alıntı Yazarlar
Adıyaman
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 20.01.2021
Bugün
-6° -
Perşembe
-6° -
Cuma
-5° -
Adıyaman

Güncelleme: 20.01.2021
İmsak
06:07
Sabah
07:32
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:44
Yatsı
19:03
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
38
0
4
2
12
18
2
Fenerbahçe
38
0
4
2
12
18
3
Gaziantep FK
34
0
2
7
9
18
4
Galatasaray
33
0
5
3
10
18
5
Hatayspor
31
0
5
4
9
18
6
Trabzonspor
30
0
5
6
8
19
7
Alanyaspor
30
0
6
3
9
18
8
Fatih Karagümrük
27
0
5
6
7
18
9
Göztepe
25
0
6
7
6
19
10
Antalyaspor
25
0
6
7
6
19
11
Yeni Malatyaspor
24
0
6
6
6
18
12
Sivasspor
23
0
5
8
5
18
13
Başakşehir FK
23
0
8
5
6
19
14
Konyaspor
22
0
9
4
6
19
15
Kasımpaşa
22
0
8
4
6
18
16
Çaykur Rizespor
21
0
7
6
5
18
17
Gençlerbirliği
19
0
10
4
5
19
18
Kayserispor
19
0
10
4
5
19
19
BB Erzurumspor
16
0
11
4
4
19
20
MKE Ankaragücü
15
0
11
3
4
18
21
Denizlispor
14
0
10
5
3
18
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı