Haber Detayı
26 Eylül 2020 - Cumartesi 19:52
 
CHP İL BAŞKANI BİNZET'TEN GÜNDEME DAİR AÇIKLAMALAR
Demokrasiye sahip çıkmak TÜRKİYE ‘ye sahip çıkmaktır.
Gündem Haberi


Demokrasi, milli egemenlik ve siyasal katılım kavramları, siyaset biliminin temel unsularını oluşturan ve birbirine sıkı sıkıya bağlı kavramlardır. Günümüzde de dünyanın birçok ülkesinde bu üç konu farklı çerçevelerde tartışılıyor. Örneğin, artık, demokratik bir hak olarak seçimlere katılımın ulus ötesi alanlara kayması, veya belli bir ülke sınırları içerisinde yaşayan ancak o ülkenin vatandaşı olmayan kişilere de oy kullanma hakkı tanınması gibi evirilmiş, gelişmiş demokratik tartışmalar yapılırken bizler yine geçtiğimiz günlerde demokrasinin en ilkel halinin bile katledildiğine şahit olduk.

Bu demokrasi katliamının vahametini anlamak için demokrasinin en temel özelliklerini bilmek gerekir diye düşünüyorum. Geniş çerçevede, halk tarafından yönetim anlamında kullanılan demokrasi kavramının birkaç temel niteliği vardır. Demokrasilerde halk, kendisini yönetmesini istediği adaylar arasında bir seçim yaparak yöneticilere yönetim hakkının meşruiyetini teslim ederler. İkincisi, demokratik sistemlerde kararlar, halkın dolaylı ya da direkt katılımıyla alınır. Üçüncüsü, alınan bu kararlar halkın ve temsilcilerinin dahil olduğu, herkesin verilen kararla ilgili düşüncelerini özgürce dile getirebildiği ortamlarda tartışılır. Dördüncüsü ise, halkın yani çoğunluğun verilen bu kararlar üzerindeki denetleme kuvvetiyle ilişkilidir. Yani halk, alınan kararları denetleyebilmelidir.

Bu uzun ve biraz da teknik girizgahtan sonra, geçtiğimiz hafta halkın iradesine bir kere daha vurulmuş bir darbeye şahit olduğumuzu hatırlatmak isterim. HDP’li eski milletvekili, belediye başkanı, parti yöneticisi ve il örgütü görevlilerinin aralarında bulunduğu 82 kişi gözaltına alındı. Hem de 2014 senesinde düzenlenen eylemler kapsamında. Burada tartışılması gerekenin, tutuklamaların hukuka aykırı olup olmadığı, söz konusu soruşturmanın haksızlığı ya da gözaltına alınan kişilerin haklılığı değil. Zira bu yazının konusu da bu değil. Ancak burada, bilinçli bir şekilde işletilen bir demokrasi katliamını defalarca anlatmak önemli.

Ve bu katliam sadece muhalif olan partilerdeler sınırlı da değil, haber alma özgürlüğünün ana unsuru gazeteciler, fikirlerini kaleme döken yazarlar, sanatçılar, daha doğrusu AKP gibi düşünmeyen her kesim bu tehdittin altında.

Hatta bir başkasının vallahi ve billahi ile açıkladığı ve bu ödüllendirildiği bir demokrasi anlayışında bir diğeri aynı sözleri vallahi ve billahi demediği halde tutuklanmasına, hapis yatmasına , rütbeyi tenziline neden olaktadır.

Tarih boyunca dünyanın hiçbir yerinde, düşünceleri hapse atmak kalıcı çözümler yaratmadı. İnsanlık şimdiye kadar binlerce kez düşüncelerin mahkûmiyetini gördü ve hiçbiri barış, düzen ve istikrar getirmedi. Bu kadar açık ve aleni bir gerçekliğin, HDP’lilerle ve diğer seçilmiş, ya da fikirlerini dile getirmiş kişilerle ilgili söz konusu kararları veren otoriteler tarafından bilinmiyor olduğunu düşünmek de düpedüz saçmalıktır. Bu kararların alınmasında katkısı/yetkisi olan herkes zaten bilmektedir ki, bu gözaltlıların amacı çözüm değil sorun yaratmaktır. Gözaltına alınan kişiler, milyon kişinin oyunu almış, milyonlarca okuru olan veya meşru bir siyasi partinin farklı seviyelerinde görev yapan veya yapmış olan kişilerdir. Bu insanların düşüncelerinin susturulması, milyonlarca kişinin iradesinin susturulması anlamına geliyor. Eğer ortada bir sorun varsa, çözüm yalnızca diyalogla sağlanabilir.

Konuya bir de az önce tanımladığımız demokrasi perspektifinden bakalım. Demokrasinin ilk ve en basit adımı olan halkın kendini yönetecek/temsil edecek adayları seçme hakkı HDP’ye oy atan vatandaşlar tarafından icra edildi. Bu hak Türkiye’de hiç de azımsanamayacak büyüklükte bir kitlenin kullanabildiği tek demokratik hak. Zira mevcut yönetimin senelerdir kullandığı kayyum atamaları, siyasi tutuklamalar ve gözaltılar gibi artık standartlaşmış uygulamalar da, işte bu noktada ülkemizin halen ne kadar ilkel demokratik bir yapıyla yönetildiğinin kanıtı niteliğindedir. Başka bir deyişle, “halk, bizim istediğimiz adaylara oy verdiği müddetçe demokrasiyi destekleriz” düşüncesi mevcut yönetim kadrolarının en belirgin davranış kalıbı olmuş durumda.

Kayyumlar, parti il başkanı gibi çalışan valiler, ilçe başkanı kaymakamlar, demokratik hakkını sadece mevcut iktidarın yararına kullanılması baskısı, yoksa en basit demokratik hakların bile insanların elinden alınması… Hatırlatmakta fayda var ki, Türkiye artık uluslararası bilim otoriteleri tarafından demokratik değil, Hibrid (melez) yani yarı otoriter rejim olarak kabul edilmektedir. Bir parantez de buraya açalım: Euro’nun 9 lira, dolar’ın 8 lira olmasının en temel sebebi de, demokratik çizgilerden bu denli uzaklaşılmış olmasıdır.     

 Yukarıdaki bilgiler ışında da mevcut iktidarın, kazanılan her seçimden sonra milli irade söyleminin altını çizmesi aslında o milli iradenin sadece Ak Parti’yi desteklediği müddetçe önemli olduğunu kanıtlıyor. Dönemin Ak Parti’li Bakanı Bayraktar’ın söylediği gibi: “Ak Parti’ye oy verenle vermeyen bir olur mu hiç?”. Son olarak hatırlatalım ki, Cumhurbaşkanı’nın, yani Cumhur’un başkanının bir parti için oy istediği, miting yaptığı, çay dağıttığı bir sistemde bu tarz demokrasi katliamlarının yaşanmasına artık şaşırılmamak gerekir. Türkiye’nin kurtuluşu, sistem değişikliğidir.

Kaynak: (AYG) - Adıyaman'da Yenigün Gazetesi Editör: Tayfun Güzel
 
Etiketler: CHP, İL, BAŞKANI, BİNZET'TEN, GÜNDEME, DAİR, AÇIKLAMALAR,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Son Eklenenler
AK PARTİ’DE İLÇE KONGRELERİ TAMAMLANDI
ADIYAMAN BELEDİYESİ’NDEN 10 MAHALLEYE ‘SOSYAL’ PROJE
“ADIYAMAN KABUĞUNU KIRIYOR”
ATATÜRK BARAJ GÖLÜ'NE 300 BİN BALIK YAVRUSU BIRAKILDI
İTFAİYE EKİPLERİ AZERBAYCAN BAYRAKLARIYLA ŞEHİR MERKEZİNİ GEZDİ
VALİ İLE FIRINCININ İLGİNÇ 'MASKE' DİYALOGU
ADIYAMAN'DA 4 GÜNDE 547 ADRES KARANTİNA ALTINA ALINDI
KAYMAKAMLAR İLE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
HAFIZLIK VE ALİMLİK OKULU PROJESİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
ALPEREN OCAKLARINDAN AZERBAYCAN' DESTEK. İL BAŞKANI SARI; "GÖNÜLLÜ ALPERENLERLERİMİZLE AZERBAYCAN'A GİTMEK İSTİYORUZ"
CHP İL BAŞKANI BİNZET'TEN GÜNDEME DAİR AÇIKLAMALAR
CHP’Lİ TUTDERE: BU YIL EĞİTİM DE OLDUĞU GİBİ BAYRAMDA UZAKTAN!
YARALIYI YÜK TRENİYLE AMBULANSA ULAŞTIRDILAR
ADIYAMAN 1954 SPOR-ALANYA KESTELSPOR: 1-1
PEYGAMBER ÜZÜMÜ HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRMÜYOR!
ATATÜRK STADI YENİ SEZONA HAZIR
ADIYAMAN BELEDİYESİ VE TÜGVA’DAN ‘TÜRKİYE’ VE ‘SURİYE’YE ZİYARET
TEMİZLİK VE GÜVENLİK ADAYLARI İÇİN KURA TARİHLERİ GÜNCELLENDİ
MİLLETVEKİLLERİNDEN ‘HAYIRLI OLSUN' ZİYARETİ
BESNİ DEVLET HASTANESİNİN STATÜSÜ DEĞİŞTİ
LAZER GENÇ KADININ VÜCUDUNU YAKTI
ADIYAMAN'DA UYUŞTURUCU OPERASYONU
ADIYAMAN NAR'INI TÜRKŞEKER TARIM SATIN ALACAK
SAĞLIK ÇALIŞANLARINA KALPLİ ÇELENK
ADIYAMAN'DA AVRUPA SPOR HAFTASI ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
KAHTA'DA YAPILMAK İSTENEN GÜNEŞ SANTRALİNE KAPASİTE ENGELİ
SÜMER ANAOKULUNA, YEŞİL BAYRAK ÖDÜLÜ
‘ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN' UYGULAMASI YAPILDI
EHLİYET BİLGİLERİ KİMLİK KARTLARINA YÜKLENİYOR
ADIYAMAN'DA, ÖĞRENCİLER DERS BAŞI YAPTI
KAHTA BELEDİYESİNDEN 81 İLDEKİ 81 OKULA ÇİĞKÖFTE
MİNİK ÖĞRENCİLERE HİJYEN SETİ VE OYUNCAK
ADIYAMAN'DA 7 AYDA 1 MİLYONDAN FAZLA YOLCU TAŞINDI
ADIYAMAN'DA KIŞ HAZIRLIĞI
VÜCUDUNU TÜMÖR KAPLAYAN KEDİ SAĞLIĞINA KAVUŞTURULDU
GÖLBAŞI İLÇESİNDEKİ PARKLARA OYUN GRUPLARI KURULUYOR
MİLLETVEKİLİ TUTDERE, ESNAFIN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
PARKTA SOPA VE KÜREKLE ‘KORKU' NÖBETİ
VALİ ÇUHADAR’DAN CEMİYETİMİZE ZİYARET
Alıntı Yazarlar
Adıyaman
Sıcak
Güncelleme: 07.09.2020
Bugün
22° - 37°
Salı
24° - 38°
Çarşamba
25° - 35°
Adıyaman

Güncelleme: 11.08.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı