301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
05 Ocak 2021 - Salı 18:09
 
MİLLETVEKİLİ TUTDERE TÜTÜN KOOPERATİFLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİĞİ VE KOOPERATİF SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ
TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, TBMM’de bir basın toplantısı düzenledi. Tutdere, basın toplantısında 31 Aralık 2020 tarihinde yayımlanan ve Sarmalık Tütün Kooperatiflerini ilgilendiren yönetmeliğe ilişkin açıklamalarda ve değerlendirmelerde bulundu.
Gündem Haberi


Tutdere, “Yönetmelik geç de olsa yayımlandı. Ancak yönetmeliğin kağıt üstünde kalmaması, Türkiye’de yeni olan bu modelin gerçekten hayat bulabilmesi için hükümetin ve ilgili Bakanlığın atması gereken somut adımlar var. Yönetmeliğin üreticiler lehine düzenlenmesi gereken kısımları var. Sarmalık Tütünden alınacak verginin daha alt oranlara çekilmesi gerekiyor. Tamamen yerli ve milli olan sarmalık tütünün tam anlamıyla yasal güvenceye kavuşması için daha yapılması gerekenler var” dedi.   

3 Yıllık Bir Sürenin Sonunda Nihayet Yönetmelik Yayımlandı

Konuşmasına 2021 yılının ülkemizdeki bütün insanların özlemlerini, taleplerini karşılayacak bir yıl olması temennisiyle başlayan Tutdere, Adıyaman başta olmak üzere Türkiye’nin bir çok ilindeki tütün üreticilerini yakından ilgilendiren yönetmeliğe değindi. Tutdere, “Özellikle seçim bölgem olan Adıyaman başta olmak üzere Türkiye'nin birçok ilini ve Türkiye’nin birçok ilindeki tütün üreticilerini yakından ilgilendiren bir yönetmelik değişikliği oldu. 31 Aralık günü Resmi Gazete’de yayınlanan iki tane yönetmelik ile birlikte sarmalık tütüne ilişkin bir takım düzenlemeler yapıldı. Tabi hepiniz de çok iyi hatırlarsınız özellikle sarmalık tütüne ilişkin 2017 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir takım yasal düzenlemeler yapılmıştı. Ancak bu yasal düzenlemelere paralel olarak sarmalık tütün kooperatiflerin nasıl kurulacağına, nasıl bir faaliyet yürütüleceğine ilişkin bir türlü yönetmelik yapılamamıştı. Biz defalarca bunu TBMM Genel Kurulunda konuştuk, defalarca basın aracılığıyla kamuoyuna duyurduk, bakanlıktan talepte bulunduk. Ancak ağır aksak geçen 3 yıllık bir sürenin sonucunda nihayet 31 Aralık Perşembe günü Resmi Gazete’de bu yönetmelik yayınlandı ve bir nebze olsun sarmalık tütün üreticilerinin önlerini görmelerini sağlayacak bir duruma geldi.” dedi.

Bakanlığı Tek Kooperatif Kurulma Şartından Vazgeçmeye Davet Ediyoruz

Sarmalık Tütün Kooperatiflerinin Türkiye de yeni bir kooperatifleşme ve örgütlenme modeli olacağına ve bu nedenle önemli bir gelişme olduğuna değinen Tutdere, “Daha önce Ticaret Bakanlığı bir tebliğ ile özellikle sarmalık, tek başına içim özelliğine sahip tütünlerin üretildiği merkezlerde tütün kooperatiflerinin kurulabileceğine ilişkin bir tebliğ yayınlamıştı. Bu tebliğde her bir ilçe bir çalışma bölgesi olarak nitelendirilmişti ve bu çalışma bölgelerinde asgari bir tane sarmalık tütün kooperatifin kurulmasını öngörmüştü. Biz tabi bu tebliğe karşı eleştirilerimizi dile getirmiştik. Özellikle çalışma bölgelerinde bir tütün kooperatifin kurulmasına ilişkin şart kanaatimizce Türkiye’de ki ekonomik koşullara ve rekabetçi ortama aykırıdır. Dolayısıyla biz buradan bakanlığa da çağrıda bulunuyoruz. 250 şartını yerine getiren bütün gerçek kişilerin, üreticilerin kendi kooperatiflerini kurup Türkiye’ de ki yasalar çerçevesinde bu işin ticaretini yapmalarının doğru olacağını düşünüyoruz. Onun için bakanlığı bu üretim bölgelerinde tek kooperatif kurulma şartından vazgeçmeye davet ediyoruz. Önümüzdeki süreçte de hem bakanlık düzeyinde hem de yeri gelirse yargı düzeyinde bu adaletsizliğin de giderilmesi için mücadele edeceğimizi ifade etmek istiyoruz.” dedi.

Kooperatif Kurmak İçin Hangi Şartlar Gerekiyor?

Tütün Kooperatiflerinin nasıl kurulacağına, üreticilerin nasıl bir yol izleyeceğine ilişkin hususlara değinen Tutdere, “Mevcut yönetmelik ve tebliğe göre tek  başına içim özelliğine sahip tütün üreticilerinin bulunduğu merkezlerde 250 tütün üreticisinin, gerçek kişinin bir araya gelerek kooperatif kurabilecekleri düzenliyor. Dolayısıyla kooperatif kurmak için 250 tane tütün üreticisine, gerçek kişiye ihtiyaç var. Bunun dışında bu kooperatifler nerede kurulacak, hangi şartlar gerekiyor? Yine yönetmeliğin 5'inci maddesinde buna ilişkin düzenleme var. Tütün kooperatiflerine ilişkin özellikle organize sanayi bölgesi şartı yok. Burada tütün kooperatifinin tütün mamülü üretecek kooperatiflerin imar planında kullanım amacına uygun olmak koşulu ile konut alanı, ticaret alanı ve tarım alanları dışında en az 750 metre karelik kapalı alana sahip olan müstakil ya da münhasır bina olacak şekilde belirler diyor. Yani kooperatifler için 750 metre karelik bir kapalı alan yeterli olarak görünüyor ve bu kapalı alanda ticaret alanı ve imar alanı dışındaki bir yerin gerektiğini ifade ediyor. Dolayısıyla üreticilerimiz 750 metre karelik bir alanda bu faaliyetlerini sürdürebileceklerdir. Bunun dışında özellikle kooperatifliğe tanınan bir avantaj da var burada. Bu tesislerde normalde tüzel kişiler için tam ve yeni teknoloji kullanılma şartı vardı, ancak kooperatiflerde bu şart yok. Kooperatifler bu üretim merkezlerinde eski makinelerinde kullanabileceklerdir. Eski tütün kıyma makineleriyle de faaliyetlerini sürdürebileceklerdir.”ifadelerini kullandı.   

 

Yönetmeliğin Çıkmış Olması Olumlu Bir Adım Ancak Kağıt Üstünde Kalmaması Gerekiyor!

Tütün kooperatiflerinin bakanlık düzeyinde tütün ticareti yetki belgesine nasıl başvuracaklarına, tütün işletme faaliyet belgesine ilişkin ve tütün ticareti yetki belgesi için neler yapmaları gerektiği konusunda yönetmelikte düzenlenmeler olduğunu belirten Tutdere, “Yönetmeliği inceledikten sonra üreticilerimiz buradaki düzenlemeleri de görecektir. Tabi tek başına içim özelliğine sahip tütün meselesi yıllardan beri seçim çevrem olan Adıyaman başta olmak üzere bu üretimi yapan bütün bölgelerde gerçekten kanayan bir yara. Şu ana kadar da bu işten gerçekten binlerce insan hakkında işlemler yapıldı, idari para cezaları kesildi ve insanlarımız, ailelerimiz mağdur edildi. Daha bu gün Kozan’da bir baba ve evladı kendi arabalarıyla Kozan’a 100 kg tütün götürürken yakalandılar. Haklarında idari işlem yapıldı ve bu hemşerilerimizin ürünlerine el kondu. Belki de bu 100 kg tütün bu ailenin 1 yıllık geçim kaynağıydı. Dolayısıyla böyle bir sorunun olduğu bir ortamda böyle bir yönetmeliğin çıkmış olması olumlu bir adım ancak bu adımın da gerçekten hayat bulabilmesi için kağıt üzerinde kalmaması için üreticilerin mağduriyetini giderebilmeleri için önemli bir aşamaya gelmesi için de yönetmelik çıkarmak yetmez, baklanlığın bu konuda ekstra adımlar atması da gerekiyor.”dedi.  

Tütün Merkezleri Arasında Üç İlçemiz Yok!

Yönetmelikle tek başına içim özelliğine sahip tütün çeşitlerinin üretildiği merkezlerinin de belirlendiğini kaydeden Tutdere, “ Yönetmelikle belirlenen iller Adıyaman, Malatya, Çanakkale, Artvin, Bitlis, Düzce, Mardin, Muş, Bingöl, Diyarbakır, Batman, Hakkari, Hatay. Tabi bu ismi geçen illerin tamamında değil, kiminde tek bir ilçede kiminin iki ilçesinde tek başına içilme özelliğine sahip tütünlerin yetiştirilmesine imkan verilmiş. Yönetmelik Adıyaman için de Besni, Çelikhan, Kahta, Samsat, Sincik ilçelerinde tek başına içim özelliğine sahip tütün merkezleri olarak belirlenmiş. Üç tane ilçemiz yok. Tut, Gölbaşı ve Gerger ilçelerimizde buna ilişkin bir izin görülmüyor yönetmelikte. Aslında burada bir haksızlık da var. Diğer ilçelerimizde de tek başına içim özelliğine sahip tütün üreticileri var ve buralarda da üretim yapılıyor yönetmeliği eksik bulduğumuzu ifade etmek istiyorum.”dedi.

Türkiye’de Yeni Olan Bu Modelin Hayat Bulabilmesi İçin İktidarın Yapması Gerekenler Var!

Tek başına içim özelliğine sahip tütünlerin üretimine ilişkin kooperatifler modelinin Türkiye de yeni bir model olduğunu hatırlatan Tutdere, “Bu modelin hayat bulabilmesi için iktidarın yapması gereken işler var. İktidarın bu geçiş sürecinde kooperatiflere destek olması lazım. Özellikle bakanlığın kredi alma konusunda üreticilerimize sahip çıkması lazım. Zaten bu üreticilerimiz ekonomik olarak zor koşullarda olan insanlar. Bu tesislerin kurulması için en az 2-3 milyon gibi yüksek bir bütçeye ihtiyaç var. Üreticilerimizin bu bütçeyi kendi imkanları ile karşılayıp bu makineleri, bu tesisleri kurma şansları yoktur. Bu konuda hükümetin adım atması gerekiyor ve bu sorunun tamamen çözülmesi için ve bu sorunun Türkiye’nin gündeminden çıkması içinde gerekli ekonomik desteği bu kooperatiflere mutlaka sağlaması gerekiyor. Aksi takdirde bu kooperatiflerin diğer bu işi yapan zengin şirketler karşısında dayanma şansı olmayacaktır. Çünkü tütün piyasası özellikle zengin firmaların at koşturduğu bir alan ve büyük bir sermaye gücüne sahip olan firmaların etkin olduğu bir alan. Dolayısıyla bunlarla yarışacak olan, bunlarla mücadele edecek olan bu tütün üreticilerinin devlet tarafından biraz pozitif ayrımcılıkla desteklenmesi gerekiyor.”dedi.

Sarmalık Tütüne Uygulanacak Verginin Daha Alt Oranlara Düşürülmesi Gerekiyor!

Sarmalık tütüne uygulanacak vergi konusunda da açıklamalar yapan Tutdere, “Sarmalık tütüne uygulanacak vergi konusunda daha önce Cumhurbaşkanının Kararnamesi ile bu oran yüzde kırk olarak belirlenmişti. Aslında yüzde 40 vergi de üretici kooperatifler için oldukça yüksektir. Bunun da Avrupa ülkelerindeki düzenlemelere uygun olarak daha alt oranlara çekilmesi gerekiyor. Eğer bu oranda kooperatiflere ayrıcalık tanınırsa kooperatifler yaşama şansı bulacaklardır.” dedi.

Yerli ve Milli Olan Tütünün Mutlaka Yasal Güvenceye Kavuşması Gerekiyor!

Açıklama yaptığı kürsüden Adıyaman tütünü gösteren Tutdere, “Şu elimde gördüğünüz tütün Adıyaman’da gerçekten zor şartlarda, zor coğrafyada, emekle üretilen bir tütün ve bu topraklarda yüz yıllık geçmişi olan bir ürün. Bu ürünle binlerce insan çoluğunu, çocuğunu geçindiriyor ve yine binlerce insanın nafakası buradan çıkıyor. Dolayısıyla bu yerli ve milli olan ürünün mutlaka yasal güvenceye kavuşması ve bu topraklarda üretimin devam etmesi gerekiyor. Tabi üreticilerimiz ciddi mücadeleler verdiler. Bizler de onlarla beraber hem saha da hem parlamentoda mücadele verdik. Şuanda yasal anlamda düzenlemeler de yapıldı. Ancak bunlar tek başına yeterli değil. Önümüzdeki süreçlerde yasal çalışmalarda yaparız. Bu aşamaya kadar mücadele veren başta tütün üreticilerine ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonraki süreçte de devam edecek ve tütün yasal sürece kavuşuncaya kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz.”ifadelerini kullandı.

Üreticilerimiz Tesisleri Kurmayı Yetiştiremezse Dahi Cezanın Ertelenmesi İçin TBMM’de Mücadelemizi Sürdüreceğiz!

Tütün üreticilerine de çağrıda bulanan TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Tutdere, “Kooperatifleşmek, kooperatiflerde bir araya gelmek dayanışmanın, birlikte güç olmanın en önemli göstergesidir. Mutlaka kooperatiflerle bir araya gelelim, birlikte güç birliği yapalım. Siz eğer kooperatifler arasında gücünüzü kullanırsanız çocuklarınızın geleceğini, kendi geleceğinizi ve kendi ekmeğinizi kurtarmak adına en büyük mücadeleyi vermiş olursunuz. Şu anda mevcut yasalarımız bunu öngörüyor. Bu mevcut yasalar çerçevesinde üreticilerimizin örgütlenmesi, kooperatiflerini bir an önce kurması, bakanlıklardan gerekli yetki için başvuruda bulunmaları aciliyet arz etmektedir. 3 yıllık hapis cezası 2021 yılında yürürlüğe girecek. Bu süreden önce bu çalışmaların tamamlanması gerekiyor. Gerçi kalan süre yönetmeliğin çıktığı süreyi nazara aldığımızda çok az bir süre. 6 ay içerisinde bu tesislerin kurulması da zor gibi görünüyor, ancak üreticilerimiz üzerine düşeni yapacak. Eğer bu süre içinde  yetişmezse de biz bu cezanın uygulanmaması için, bu kanunun yürürlük tarihinin tekrar ertelenmesi için de TBMM’de her türlü mücadeleyi vereceğiz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kaynak: (AYG) - Adıyaman'da Yenigün Gazetesi Editör: Tayfun Güzel
 
Etiketler: MİLLETVEKİLİ, TUTDERE, TÜTÜN, KOOPERATİFLERİNE, İLİŞKİN, YÖNETMELİĞİ, VE, KOOPERATİF, SÜRECİNİ, DEĞERLENDİRDİ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
MİLLETVEKİLİ TUTDERE: ADIYAMAN HALKI YENİ VALİLİK ÖNÜNE FARKLI SEVİYELİ KAVŞAK İSTİYOR!
GÖLBAŞI BELEDİYESİ TRAFİK SORUNUNA NEŞTER VURUYOR
KILINÇ, BELEDİYE BORCUNUN SIFIRLANDIĞINI AÇIKLADI
TEMİZLİK PERSONELİ ADIYAMAN BELEDİYESİ’NİN 2020 YILININ EN BAŞARILI BİRİMİ OLDU
AYDIN: “ADIYAMAN EMİN ELLERDE”
TARİHİ PROJENİN İHALESİ YAPILDI
HACI MUSA TÜRBESİ BAKIMSIZLIKTAN DOLAYI YIKILMA RİSKİ İLE KARŞI KARŞIYA
4 ÇOCUK BABASI, ÇAYCILIK YAPAN ŞAHIS CANINA KIYDI
ATSO’DAN UZAKTAN EĞİTİME TABLET DESTEĞİ
MİLLETVEKİLİ YAKUP TAŞ GENÇ YAZARI TEBRİK ETTİ
HAYIRSEVER ERDEMOĞLU AİLESİ’NDEN UZAKTAN EĞİTİME 500 ADET TABLET DESTEĞİ
ADIYAMAN'DA TOPRAĞA GÖMÜLÜ GIDA MADDELERİ BULUNDU.
MİLLETVEKİLİ TUTDERE TÜTÜN KOOPERATİFLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİĞİ VE KOOPERATİF SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ
ADIYAMAN ESKRİM SPORUNUN MERKEZİ
CADDE VE SOKAKLAR BOŞ KALDI
ZİRAAT ODASI BAŞKANI ŞAHAN: “TÜTÜN ÜRETİCİLERİMİZ RAHATLADI”
ADIYAMAN'DA 13 KİŞİ KARBONMONOKSİT GAZINDAN ETKİLENDİ
MİLLETVEKİLİ TUTDERE MİLLİ EĞİTİM BAKANINDAN OKUL İSTEDİ!
"UYUMSUZ" VE "MELEK” RAFLARDAKİ YERİNİ ALDI
ADIYAMAN'DA SOBADAN ZEHİRLENEN YAŞLI ÇİFT HAYATINI KAYBETTİ
PTT BAŞMÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNDE BOMBA PANİĞİ
SAĞLIK ÇALIŞANLARINA EL EMEĞİ GÖZ NURU HEDİYELER
AHMET AYDIN 2020 YILINI DEĞERLENDİRDİ
BAŞKAN KILINÇ, RESTORASYON ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEDİ
BAŞKAN DOĞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADI
KOCA’DAN KDV AÇIKLAMASI
ARTIK MOLOZLAR RASTGELE DÖKÜLEMEYECEK!
ADIYAMAN BELEDİYESİ'NİN ONLİNE ETKİNLİKLERİ DOLU DOLU GEÇİYOR
PİKAP İLE MOTOSİKLET ÇARPIŞTI
ADIYAMAN HEYETİNİN ANKARA'DA TEMASLARI DEVAM EDİYOR
ADIYAMAN'DA TRAFİK DÜZENLEME ÇALIŞMASI
JANDARMA'DAN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULAMASI
ADIYAMAN 1954 SPOR- KARBEL KARAKÖPRÜ BELEDİYE SPOR: 0-0
EVDEN 40 BİN TL'LİK ALTIN ÇALINDI
ÇELİK: “179 BİN 173 VATANDAŞIMIZA ULAŞTIK”
ADIYAMAN BELEDİYESİ, DUMLUPINAR CADDESİNİ TRAFİĞE AÇMAYA HAZIRLANIYOR
CHP ADIYAMAN İL BAŞKANI BİNZET, İŞSİZLİK RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ
DUR İKAZLARINA UYMAYAN ARAÇ KOVALAMACA SONUCU YAKALANDI
KARDEŞLER ARASINDA ARAZİ KAVGASI: 4 YARALI
GÖLBAŞI'NDA DEZENFEKTE ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR
En Son Eklenenler
MUSALLA VE MARA MAHALLELERİNDEKİ KENTSEL DÖNÜŞÜM İHALESİ İPTAL Mİ OLACAK?
İZCİ, ÖZ SAĞLIK-İŞ BAŞKANLIĞI'NA ATANDI
ADIYAMAN BELEDİYESİ'NDE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI
ADIYAMAN'DA 43 KÖYE ULAŞIM SAĞLANAMIYOR
VALİLİKTEN AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE MALZEME DESTEĞİ
YİNE BİZ VESİLE OLDUK, İHTİYAÇ SAHİBİNE TEKERLEKLİ SANDALYESİ TESLİM EDİLDİ
2021 YILI BİRİNCİ İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI VALİ MAHMUT ÇUHADAR BAŞKANLIĞINDA YAPILDI
GÖLBAŞI İLÇESİNDE KAR TEMİZLİĞİ
TUZ HANINDA SONA GELİNDİ
AMBULANS FİLOSUNA 8 YENİ AMBULANS KATILDI
ÖZEL İDARE BÜTÜN EKİPLERİYLE ADIYAMAN GENELİNDE KAR MÜCADELESİ YAPIYOR
GELECEK PARTİSİ ADIYAMAN TEŞKİLATINDAN DARP OLAYINA KINAMA
KOCA’DAN KDV AÇIKLAMASI
MİLLETVEKİLİ TUTDERE: ADIYAMAN HALKI YENİ VALİLİK ÖNÜNE FARKLI SEVİYELİ KAVŞAK İSTİYOR!
HACI MUSA TÜRBESİ BAKIMSIZLIKTAN DOLAYI YIKILMA RİSKİ İLE KARŞI KARŞIYA
CHP ADIYAMAN İL BAŞKANI BİNZET, İŞSİZLİK RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ
ÇELİK: “179 BİN 173 VATANDAŞIMIZA ULAŞTIK”
AK PARTİ İL KONGRESİ 18 OCAK'TA
KILINÇ, BELEDİYE BORCUNUN SIFIRLANDIĞINI AÇIKLADI
BAŞKAN DOĞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADI
ALİ BABACAN: ‘CUMHURBAŞKANI ADAYININ PARLAMENTER SISTEME GEÇIŞ TAAHHÜDÜ VERMESI LAZIM’
BAŞKAN KILINÇ, AK PARTİLİ YÖNETİCİLERLE ESNAFI ZİYARET ETTİ
ADIYAMAN 1954 SPOR- KARBEL KARAKÖPRÜ BELEDİYE SPOR: 0-0
ADIYAMAN'DA TOPRAĞA GÖMÜLÜ GIDA MADDELERİ BULUNDU.
ATSO İLE HALKBANK ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI
EVDEN 40 BİN TL'LİK ALTIN ÇALINDI
SAĞLIK ÇALIŞANLARINA EL EMEĞİ GÖZ NURU HEDİYELER
ARTIK MOLOZLAR RASTGELE DÖKÜLEMEYECEK!
ZİRAAT ODASI BAŞKANI ŞAHAN: “TÜTÜN ÜRETİCİLERİMİZ RAHATLADI”
SEMT SAHALARI TAMAMLANIYOR
MİLLETVEKİLİ TUTDERE TÜTÜN KOOPERATİFLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİĞİ VE KOOPERATİF SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ
JANDARMADAN UYUŞTURUCU, SİLAH VE TARİHİ ESER OPERASYONU
ADIYAMAN BELEDİYESİ, DUMLUPINAR CADDESİNİ TRAFİĞE AÇMAYA HAZIRLANIYOR
SEYİR HALİNDEKİ MOTOSİKLET DEVRİLDİ: 2 YARALI
DUR İKAZLARINA UYMAYAN ARAÇ KOVALAMACA SONUCU YAKALANDI
GÖLBAŞI'NDA DEZENFEKTE ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR
ADIYAMAN'DA YABANCI UYRUKLU GRUP KAVGA ETTİ
PİKAP İLE MOTOSİKLET ÇARPIŞTI
YABAN HAYVANLARINA YEM BIRAKILDI
MİLLETVEKİLİ TUTDERE MİLLİ EĞİTİM BAKANINDAN OKUL İSTEDİ!
Alıntı Yazarlar
Adıyaman
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 20.01.2021
Bugün
-6° -
Perşembe
-6° -
Cuma
-5° -
Adıyaman

Güncelleme: 20.01.2021
İmsak
06:07
Sabah
07:32
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:44
Yatsı
19:03
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
38
0
4
2
12
18
2
Fenerbahçe
38
0
4
2
12
18
3
Gaziantep FK
34
0
2
7
9
18
4
Galatasaray
33
0
5
3
10
18
5
Hatayspor
31
0
5
4
9
18
6
Trabzonspor
30
0
5
6
8
19
7
Alanyaspor
30
0
6
3
9
18
8
Fatih Karagümrük
27
0
5
6
7
18
9
Göztepe
25
0
6
7
6
19
10
Antalyaspor
25
0
6
7
6
19
11
Yeni Malatyaspor
24
0
6
6
6
18
12
Sivasspor
23
0
5
8
5
18
13
Başakşehir FK
23
0
8
5
6
19
14
Konyaspor
22
0
9
4
6
19
15
Kasımpaşa
22
0
8
4
6
18
16
Çaykur Rizespor
21
0
7
6
5
18
17
Gençlerbirliği
19
0
10
4
5
19
18
Kayserispor
19
0
10
4
5
19
19
BB Erzurumspor
16
0
11
4
4
19
20
MKE Ankaragücü
15
0
11
3
4
18
21
Denizlispor
14
0
10
5
3
18
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı